تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مرداد 1402 - 17:29
85 بازدید
کد خبر : 570

افزایش زمان صدور پروانه های ساختمانی گرفتار بوروکراسی های اداری

افزایش زمان صدور پروانه های ساختمانی گرفتار بوروکراسی های اداری

رئیس انجمن سازندگان مسکن گفت: زمان صدور پروانه های ساختمانی به دلیل بوروکراسی های اداری برای سازندگان مشکل ساز شده است. آقای شهاب سعادت نژاد گفت: مدتی است سامانه ای  به نام سپامک برای هر گونه تغییرات و تمدید و صدور پروانه های اشتغال مهندسان و انبوه سازان و سازندگان توسط وزارت راه و شهر

رئیس انجمن سازندگان مسکن گفت: زمان صدور پروانه های ساختمانی به دلیل بوروکراسی های اداری برای سازندگان مشکل ساز شده است.

  1. آقای شهاب سعادت نژاد گفت: مدتی است سامانه ای  به نام سپامک برای هر گونه تغییرات و تمدید و صدور پروانه های اشتغال مهندسان و انبوه سازان و سازندگان توسط وزارت راه و شهر سازی ارائه شده، اما در این مدت صدور پروانه ها با مشکلات فراوان مواجه شده است.

به گفته  رئیس انجمن  سازندگان مسکن و ساختمان، سامانه های صدور پروانه های اشتغال بابت تسریع در امر صدور پروانه ها بدون مجری به سازمان‌های نظام مهندسی و مراجع صدور پروانه های اشتغال ایجاد شده است، اما هم اکنون مهندسان شرکت ها و انبوه سازان  باید علاوه بر بارگذاری تمامی مدارک در این سامانه و بعد از بررسی های چند باره در آخر نیز برای ارائه اصل مدارک و باز بینی کلی  به سازمان‌های نظام مهندسی یا مراجع مربوط به صدور پروانه ها مراجعه کنند.

سعادت نژاد گفت:  اشکالات سامانه سپامک را به دو قسمت تقسیم  می شود اشکالات مربوط به نرم افراز سامانه مانند حجم کم بابت بارگذاری مدارک قطعی بسیار زیاد سامانه و پاک شدن مدارک بارگذاری شده در سامانه بعد از چند روز، عدم داشتن پشتیبانی کافی و کمبود نیروهای کنترل کننده مدارک  و در بخش دوم مشکلات مربوط برخورد سلیقه ای با پرونده های بارگذاری شده و تفسیر قانون و شیوه نامه های موجود  است که اکثر پروانه های مهندسان و شرکت ها در این قسمت دچار مشکل می‌شود و حتی در استان‌های مختلف برخورد با یک پرونده متفاوت است و هر استانی مدارک را به گونه ای خاص بررسی می کند و با گرفتن اشکالات فراوان از یک پروانه مانع از صدور آن می شود. همچنین در بسیاری از موارد حقوق  شرکت ها و انبوه سازان و مهندسان نیز رعایت نمی گردد و بدون ارائه ابلاغیه  یا شیوه نامه ای مواردی را  بابت صدور و یا تمدید پروانه های می خواند که قبلا بدون آنها پروانه اشتغالها صادر شده  است.

او می گوید: وجود چندگانگی در بررسی پرونده ها و زمان بر بودن بررسی ها باعث شده زمان صدور پروانه های شرکت ها و انبوه سازان طولانی شود به طوریکه بسیاری از آنها حتی نمی توانند پروانه های خورا تمدید کنند و در زمینه ساخت مسکن  و دریافت پروژه  ها با مشکل مواجه شود.

سعادت نژاد گفت: وزارت راه و شهرسازی بر ای تسریع در روند ساخت سریع و با کیفیت ساختمان‌ها  باید بوروکراسی ها و موانع موجود در صدور پروانه ها در سپامک را حل کند تا شرکت ها و مهندسان بتوانند به کارهای فنی و اجرایی بپردازند، اما هم اکنون درگیر کارهای اداری و بروکراسی های شدید صدور پروانه های اشتغال خود شده اند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.